COUNCILS AND COMMISSIONS

St. Joseph the Worker Parish of Beal City

2163 N. Winn Road

Mt. Pleasant, MI  48858

Ph:  989-644-2041

Fax:  989-644-2026

Email:  stjosephtheworkerbcparish@gmail.com

Parish Pastoral Council.jpg

Parish Pastoral Council

The Parish Pastoral Council is a community of servant leaders which shares its wisdom and offers its consultation in discerning with the Pastor, through prayer and study, how the parish can best meet the pastoral and spiritual needs of the members of our community. For more information about membership on the Pastoral Council click on Who We Are and What We Do.

Pastoral Council Norms

 

Member Names:    

Charlie Gross (Chair ) 

Elton Clark (Vice-Chair)      

Lesley Elias (Recorder)            

Kim Fox                                 

Amanda Gross         

Julie Gross

Phil Gross

Anne Riemsma

Ed Schafer

Paul Smith 

Gale Wood

Terrie Zitzelsberger

Pastoral Council Minutes:    

September 2020

October 2020

November 2020

February 2, 2021

February 23, 2021

March 23, 2021

April 20, 2021

May 25, 2021

Parish Finance Council.jpg

Parish Finance Council

The Finance Council consists of men and women who advise and assist the Pastor of the parish in providing the fiscal and physical resources necessary for the parish to accomplish the goals and objectives set for the parish through the Pastoral Council.

Year End Financial Reports 2019-2020

       Income Statement    Annual Rpt Letter

 

October Count 2020

Finance Council Norms
Finance Council Statutes

Member Names:   

Terry Reihl 

Matt Brickner (Chair) 

Pam Stevens (Recorder)

Michele Esch

John Peldyak

Norma Jean Peldyak

Ron Schafer  

Della Seeley

Finance Council Minutes:   

September 2020

October 2020

November 2020

February 2  2021

February 23, 2021

March 23, 2021

April 27, 2021

Christian Service Commission.jpg

Christian Service

Commission

Social Outreach (Homeless Shelter Ministry);  Home / Hospital Ministry;  Hospitality​;  Parish Socials

Christian Service:

 Diocesan Guidelines for Parish Christian Service Ministry   

 

 Parish Guidelines

Member Names:   

Elaine Fox (Chair) 

Marty Prominski (Vice-chair) 

Joseph Donovan (Recorder) 

Sue Johnston 

Carla Schafer 

Jeanne Schafer

Commission Minutes:   

September 2020

October 2020

November 2020

December 2020

January 2021

February 2021

March 2021

April 2021

Faith Formation.jpg

Faith Formation / 

Education Commission

Sacramental Preparation; Pre-School - High School; Youth Ministry; RCIA, Adult Education / Faith Formation

Member Names:   

Sandy Boge (Chair)                       

Amanda Gottschalk

Donna Horsley 

Kelli McDonald

Commission Minutes: 

September 2020

*No October or November mtgs were held

Stewardship Commission.jpg

Stewardship Commission

Time / Talent / Treasure; Hospitality

Stewardship:   Diocesan Guidelines   /    Who We Are and What We Do
       
Member Names:   

Duane Schafer (Chair)

Tom Gross Sr.

Deb Latham 

Brain Schafer

Kathleen Schafer

Martha Zuehlke

Commission Minutes:  

September 2019       

October 2019   

No Nov. 2019 or Jan. 2020 Minutes

*September & October 2020 meetings         were not held due to absence of quorum.

Worship Commission.jpg

Worship Commission

Altar Servers; Extraordinary Ministers of Holy Communion; Ministers of the Word (Lectors); Sacristans; Usher Ministry; Hospitality

Diocesan Guidelines

Member Names:   

Barb Yuncker (Chair)                       

Rosy Curtiss (Recorder) 

Vickie Block            

Viki Bollman

Jennifer Clements

Jean Fox

Nancy Halifax

Carol Matthews

Diane Recker

Bonnie Ryckman

Commission Minutes:   

October 2020

November 2020

January-March - n/a

Building & Grounds Committee.jpg

Building & Grounds Committee

Member Names:    

Leon Cotter

Bob Curtiss

Mike Pasch

Cemetery Committee.jpg

Cemetery Committee

Member Names:  

Brandon Flaugher

Abe Pasch

John Haupt

Corey Block

Amy Faber

School Commission.jpg

School Commission

School Norms

 

Auction Committee; School Climate Committee; Marketing Committee; Alumni  Committee; Special Events Committee; Technology Committee; School Enrollment Committee

Member Names:  

Fr. Tom Held                                    

Mary Hauck                                      

Jessica Gross (Chair)                       

Molly Graham (Vice-Chair)          

Jennifer Butkovich (Recorder)              

April Ames                                         

Nichole Feltman                                     

Heather Gross

Jennifer Mackovjak 

Molly Pelowski

Angela Reihl      

Annie Sanders 

Ashley Schafer 

Hope Schafer    

Brook Schumacher

Sarah Simon

Ashley Wilson

Commissions Minutes: 

September 2019  

January 2020   

February 2020   

September 2020   

November 2020 

January 2021